• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
VAJİNİSMUSTA ERKEK EŞ NASIL DAVRANMALI?

       Vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) kadının istem dışı kasılmaları nedeni ile cinsel birleşmenin hiç olmaması ya da yarım penis girişi veyahutta cinsel birleşmenin ağrılı bir şekilde olmasıdır.

       Vajinismus, çiftin yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkileyerek evliliklerini tehdit edecek kadar önemli bir cinsel problemdir. Bu bağlamda çiftin ilişkisini tüm sosyal bağlamlarıyla etkilediği için aynı zamanda evlilik ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyerek çiftin ilişkisini kırılgan ve savunmasız hale getirir.

       Bütün bu olumsuz sonuçlara rağmen vajinismuslu çiftlerin bir grubu sınırlı cinsel aktivetelerle yaşamlarına devam eder. Birbirlerine karşı anlayış geliştiren bu çiftler heba olan yılların ardından sosyal çevrenin çocuk baskısı ya da kendilerinin çocuk sahibi olma istekleri ağır basmaya başladığı bir dönemde cinsel terapi arayışına girerler.

       Vajinismus (ilk gece korkusu) çiftin gündemine bir kez oturduktan sonra sadece bir cinsel fonksiyon bozukluğu olarak kalmaz. Her iki eşte başka cinsel problemlere neden olur. Kadında cinsel isteksizlik başta olup ıslanma, uyarılma sorunlarına, erkek eşte sertleşme, cinsel isteksizlik ve erken boşalma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Hatta bazen erkek eşte sanıldığından daha fazla psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Eğer vajinismus tedavi edilmeden uzun süre devam ederse bir ucu boşanmaya kadar varabilen ciddi evlilik problemlerine kapı aralar.

       Eşinde vajinimus olan erkekler genellikle ilk zamanlar vajinismusun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu anlayamazlar. Genellikle eşlerinin kafasınındaki korkulardan kaynaklanan basit bir sorun olarak anlamlandırır ve zamanla kafasındaki bu korkuyu yenerek sorunun kendiliğinden çözüleceğini düşünürler. Buna eşi anlaşılmadığını, sorunun ciddiye alınmadığını, eş desteği alamadığını şeklinde tepki vererek içine kapanarak tepki verebilir. Bu çifti duygusal olarak birbirinden uzaklaştırarak tedaviye başlama süresini uzatmaktan başka bir işe yaramaz.

       Sorunla ilk karsılaştıklarında vajinismus kocalarının kafası öyle bir karışır ki bazen sorunun kendilerinden kaynaklanabileceğini düşünerek bir üroloğa gitme ihtiyacı duyarlar. Hatta kendilerini yetersiz suçlu ve başarısız hissedebilirler.

       Vajinismus tedavisi vaka takiplerinde tedavi sonucunu etkileyen en önemli bileşenlerden birirnin erkek eşin destekleyici katılımı olduğunu gözlemledim.     Vajinismus tedavi yötemlerinde bu ve daha pek çok nedenle çiftin bütüncül bir yaklaşımla bir çift olarak birlikte değerlendirilip vajinismus tedavisine bir çift olarak dahil edilmeleri tedavi başarısında önemli noktalardan biridir. Erkek eşin destekleyici motive edici katlımı ve yaklaşımının vajinismus tedavisini olumlu yönde etkileyen en önemli bileşenlerden biri olduğunun altını ne kadar çizsem azdır.

       Vajinismustan kurtulmanın en etkili yolu bir çift olarak harekete geçmektir. Vajinimus deneyimli bir cinsel terapist rehberliğinde doğru yöntemlerle mükemmel bir şekilde tedavi edilebilen bir sorundur.

       Sentez vajinismus tedavi merkezi olarak vajinismus  tedavisinde  amacımız  sadece penis vajina birlikteliğini sağlamak değil çifttin ileriki yaşamlarında sağlıklı bir cinsel yaşantıya sahip olmaları için cinselliğin doğal bileşenlerinden olan  cinsel iletişim, cinsel uyum, cinsel özgüvenlerinin gelişmesi ve her ikisini de memnun edecek doğal bir cinsel yaşantıya kavuşmalarıdır.

       Ayrıca vajinimus hastalığını bir çift olarak birlikte kapının dışına koymak çiftin  yakınlıklarını, bağlılıklarını artırır. Onlara bir takım olarak birlikte hareket etme tecrübesi kazandırarak ilişkilerini güçlendirir ve derinleştirir.

Shu Güldane KAVGACI
Aile ve evlilik terapisti & cinsel terapist
  
4448 kez okundu