• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

 Vajinismus Tedavisi

 
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

vajinismus danisma bilgi hattı

  Vajinismus: Belirtiler ve Tedavi

      
      Vajinismus cinsel birleşme denemelerinde vajina kaslarının bayan eşin istemi ve kontrolü dışında kasılarak vajinal girişin mümkün olmamasıdır.  Genel olarak ilk cinsel birleşme deneyiminde kendini gösterse de daha önce başarılı ve uyumlu cinsel ilişkisi olmasına rağmen şiddetli evlilik çatışmaları, fiziksel ve cinsel travma, ağrılı zor jinekolojik muayeneler ve operasyonlar, ağrılı cinsel ilişki gibi nedenlerle sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus çok sık görülen bir cinsel sorundur, her 10 yeni çiftten birinde görülmektedir. Buna rağmen, vajinismus cinsel terapisi ile bilişsel davranışsal yöntemler kullanılarak yüzde yüz tedavi edilebilen bir problemdir.

     
      Çiftin cinsel birleşme denemelerinde vajinayı çevreleyen kaslardaki istemsiz kasılmalar bazı vakalarda tüm bedenin kasılması ya da sadece bacakların ve kalçaların kasılması hatta sırtta kasılmalar olması şeklinde de olabilmektedir. Kişideki bu kasılmalara bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, eşi eliyle itme, yüzde korku endişe ve panik hali eşlik etmektedir.
    

      
      Genel olarak vajinismus ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar. Çiftler öncelikle ne yapacaklarını bilemez. Yorgunluk gibi bahaneler üretirler ve zamanla çözülür tarzında düşüncelerle kaçınma ve erteleme davranışına girerler. Ancak çiftler tekrar tekrar denediğinde aynı manzara ile karşılaşınca kendileri de vajinal girişin olmayacağına inanmaya başlarlar. Hatta çoğu çift bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünür.

      
      Hemen hemen bütün vajinismuslu kadınlarda ağrı, acı beklentisi vardır.
Vajinismusun tipik belirtilerinden bir diğeri ön sevişme sırasında herhangi bir sorun olmamasıdır. Bu kadınların ıslanma, uyarılma, orgazm olma gibi cinsel işlevleri yerindedir. Ancak iş cinsel birleşme aşamasına gelince hemen bacaklarda kasılma, kapanma, eşi üstünden itme, korku ve panik hali oluşur. Bu manzarayı gören eş ister istemez geri çekilmek zorunda kalır. Bu tepkiler sonucunda çiftin her iki üyesinde girişin olmayacağı inancı oluşmaya başlar ve her başarısız girişim bu inancı daha da besler. Vajinismuslu çifter bu durumu “orada bir duvar var, giriş kapalı” şeklinde dillendirirler. Bayan eş cinsel birleşme sırasında dayanamayacağı kadar ağrı acı olacağı vajinanın parçalanacağı, çok kanama olacağından korkar. Aslında vajinal giriş denemeleri sırasında oluşan istemsiz kasılmalar bu beklentilere karşı geliştirilmiş bilinç dışı savunma manevralarıdır. Kişi bu kasılmalar sırasında çok büyük bir sıkıntı, heyecan ve gerginlik duyar. Bu sıkıntı kişide mutsuzluk, üzüntü, başarısızlık duygularına yol açar.

       
      Vajinismuslu kadınlar jinekolojik muayenede güçlük yaşar; eşin cinsel organına ve kendi cinsel organına bakmaktan ve dokunmaktan, genel olarak da cinsel ilişkiden kaçınırlar. (Vajinismus ilk gece korkusu ile yakından ilgilidir.) İlişkiyi ertelerler. Buna rağmen neredeyse hepsi çocuk sahibi olmak ister. Hatta uzun sürmüş vajinismus vakalarında tedaviye çocuk istemi ile başvururlar.         

        
      Vajinadaki bu istemsiz kasılmalar lokal anesteziler, alkol kullanımı, jel kullanımı ya da sakinleştirici kullanımı ile ortadan kalkmaz. Çünkü vajinismus fiziksel nedenlerden kaynaklanan bir sıkıntı değil psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir cinsel problemdir. Ayrıca vajinismus kızlık zarı ile ilgili olmadığı için kızlık zarı operasyonu ile de ortadan kalkmaz.

      
      Vajinismus kişinin bu sorunu çözmeyi çok istemesine rağmen başaramamasıdır. Başarısızlığa anlam veremez, hatta giderek kendisinde bir kusur olduğunu düşünmeye başlar.

       
      Bayan eş kendini yetersiz, başarısız, üzgün, ve çaresiz; erkek eş ise başarısız, mutsuz, reddedilmiş, kızgın ve yetersiz hisseder.

 

PEKİ, VAJİNİSMUS NASIL TEDAVİ EDİLİR?

      
      Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen psikolojik bir sorundur. İyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin eşliğinde cinsel terapiyle mükemmel bir şekilde çözülebilir bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinismus tedavisi genel olarak rahat ve güzel bir süreçtir. Tedavi nedenselliğe göre ve kişiye özgü yapılır.


      Vajinismus tedavisinde bir çeşit psikoterapi türü olan bilişsel davranışsal terapinin cinsel terapiye uyarlanmış şekli uygulanır. Bilişsel ve davranışsal yöntemlerle kişi:


1-       Yanlış, abartılı cinsel bilgileri düzeltme ve doğru bilgilendirme

2-       Kadının kendi bedenini ve cinsel organlarını tanıması ve işlevlerini öğrenmesi

3-       Nefes ve gevşeme egzersizleri ile bedeni gevşetmeyi ve kontrol altına almayı öğrenme

4-       Vajina kaslarındaki istemsiz kasılmaları kontrol altına almayı öğrenme

5-       Çiftin evlerinin mahrem ortamında oynadıkları aşk oyunları ile ağrı ve acıdan ziyade haza odaklanmayı öğrenme

6-       Cinsel terapist rehberliğinde yapılan ev ödevleri (aşk oyunları) ile vajinaya bir şey girme fobik korkusunu yenme


      Vajinismus tedavisinde bilişsel terapi ile vajinanın yapısı, kızlık zarı, kasılmaların nedeni, ağrı ve acı beklentisinin nereden kaynaklandığı, kasılmaları neden kontrol edemediği, cinsel ilişkinin neden gerçekleşmediği bu cinsel ilişki korkusunun nereden kaynaklandığı vb. konularda tam bir cinsel bilgilendirme yapılarak kişinin beynine yeni ve doğru girdiler yerleştirilir.


      Davranışsal yöntemlerle ise vajina kaslarındaki kasılmanın aşama aşama kontrol edilmesi sağlanır. Vajinismus tedavisinde en önemli tedavi bileşeni bu kasları istemli olarak çalıştırmayı öğrenerek kasılmaların kontrol altına alınmasıdır. Vajina kaslarındaki kasılmaları durdurma, cinsel terapistin rehberliğinde, güvenli bir şekilde ev ödevleri formatında aşama aşama gerçekleştirilir. Kişi bu aşamaların hiç birinde ağrı, acı duymaz ve her şey kendi kontrolündedir.


      Vajinismus tedavisinde en önemli aşama cinsel terapist yardımıyla kişinin kendi korkularıyla yüzleşip korkuları ile cinsel davranışı arasındaki bağlantıyı görmesi ve bu sayede kendi bedenini kontrol etmeyi öğrenmesidir.


      Kişi cinsel terapistin desteği ile bu şekilde aşama aşama ilerleyerek vücudunu gevşetmeyi ve istemsiz kasılmaları kontrol etmeyi öğrenip beden zihin bütünlüğünü sağlar ve cinsel ilişkiye girmeyi başarır.


      Eşin de dahil edildiği birleşik cinsel terapi vajinismus tedavisinde önemli bir köşe taşıdır. Çünkü eşin desteği tedavi başarısını etkileyen en önemli etkendir.


      Vajinismus tedavisinde kişi yavaş yavaş korkularından kurtulur, cinsel özgüveni artar. Yapılan aşk oyunları ile cinsel birleşmenin ağrı ve acı değil, haz olduğunu deneyimler.


      Vajinismus, doğru tedavi yöntemleri ile yüzde yüz tedavi edilebilen bir problemdir, hatta diğer kadın cinsel problemleri arasında en kolay tedavi edilebilenidir. Vajinismus, bilişsel davranışsal yöntemlerle bir kez çözüldükten sonra bir daha asla tekrarlamaz.
   

       
      Cinsel terapistlerinin eşliğinde ilerleyen çift, terapi yolculuğunun sonunda birbirinden haz alıp birbirlerine haz verebilecekleri bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirdiklerinde sevinçten ağlarlar. Bu mükemmel sonuç çift için olduğu kadar cinsel terapist için de son derece teşvik edici ve ödüllendiricidir. Terapi süresi boyunca herkes yorulmuştur. Ancak bu yorgunluk aynı zamanda besleyici, geliştirici ve heyecanla karışık tatlı bir yorgunluktur.     


Shu. Güldane KAVGACI
Cinsel Terapist & Aile ve Evlilik Terapist

Vajinismus tedavi ücretleri başlıklı makalemiz için tıklayın


Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz