• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus ve Korku Duygusu

Vajinismus ve Korku Duygusu | Cinsel İlişki Korkusu

 cinsel ilişki korkusu ve vajinismus korkusu

      Vajinismus sorunu yaşayan kişinin en çok hissettiği duygu korku duygusudur. Buna eşlik eden ikinci duygu ise suçluluk duygusudur. Vajinismus adeta bir korku hastalığıdır.

      Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar korkulu ve kaygılı yapılanmaya sahiptir. Bu yapılanma onları pek çok şeyden korkmaya yatkınlaştırır.

      Vajinismus sorunu yaşayan kadın öncelikle ilk cinsel ilişkinin çok fazla ağrı ve acı vereceğinden korkar, (ilk gece korkusu) beden gergin ve korkulu bir bekleyiş halindedir. Kızlık zarının çok kalın olmasından, ilk ilişkide bu zarın patlayacağından, yırtılacağından; bu yırtılma esnasında çok acı çekeceğinden hatta acının dayanılmaz bir hale geleceğinden korkar. Yine ilk ilişki deneyiminde kızlık zarının delinmesi esnasında çok kanma olacağından ya da hiç kanama olmazsa eşinin ne diyeceğinden korkar. Penetrasyondan korkar. Cinsellik onun için bilinmez bir şey olduğundan bilinmeyenden korkar. Cinsel ilişki esnasında vücut bütünlüğünün zarar görmesinden korkar. Kızlık zarını kaybetmekten mahremiyetini yitirmekten korkar.

      İlişki esnasında duyacağı ağrı nedeniyle çok bağıracağından, çığlık atacağından etrafa rezil olacağından korkar. Penisin vajinaya oranla çok büyük olduğunu düşünerek girişin ne kadar zor olacağından ya da girişin hiç gerçekleşmeyeceğinden korkar. İlişki esnasında kitlenip kalmaktan, hastanelik olmaktan korkar. Kendinin ve eşinin genital organlarına bakmak ve dokunmaktan korkar. Jinekolojik muayene olmaktan, vajinaya tampon yerleştirmekten ve normal doğum yapmaktan korkar. Vajinismusun asla çözülmeyeceğinden korkar. Vajinismuslu kadınlarda korku adeta onun ruhunu ve bedenini esir almıştır. Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda cinsellik ve ilk cinsel ilişki ile ilgili korkuların altında daha çok yanlış ve abartılı yaygın cinsel inanışların yattığı görülür.

      Vajinismus kızları bir taraftan bu korkularla boğuşurken diğer taraftan yaşadıkları suçluluk duygusu altında ezilirler. “Diğer kişilerin yaptıkları şeyi neden başaramıyorum?” düşüncesi eşliğinde evlilik hayallerinin suya düşmesi, eşe ve kendine verdiği sözleri tutamama kişinin kendini yetersiz ve suçlu hissetmesine neden olur.

      Vajinismus hastaları her başarısız ilişki denemesi sonucunda kendini hayal kırıklığına uğramış, küçük düşürülmüş, yetersiz, eksik ve suçlu hissederler ve tekrar tekrar bu duyguların altında ezilmemek için olası her türlü cinsel yakınlaşmadan kaçınmaya başlarlar. Hatta vajinismus sorunu yaşayan kadınlar zamanla bütün cinsel ilgi ve isteklerini kaybetme sürecine girerler. Erkek eşler bu durumu “eşim flört ve nişanlılık döneminde çok daha istekliydi” diye açıklarlar. Vajinismus sorunu yaşayan bayanlar hayatlarında hep bir şeyin eksik olduğunu hissederler, bu suçluluk duygusu gün boyunca akıllarından çıkmaz hatta bazıları zamanla içine kapanarak sosyal izolasyon eğilimi gösterir.

      Sentez Vajinismus Tedavi Merkezi olarak vajinismus sorunu yaşayan danışanlarımıza bu korkularına yenik düşmemelerini, suçluluk duygusu altında ezilmeye izin vermemelerini tavsiye ederiz. Vajinismusun, vajinismus cinsel terapisi ile yüzde yüz çözüme kavuşturduğumuz bir problem olduğunu bilmelerini, korkularından kurtulup sağlıklı bir evlilik ve cinsel yaşantıya kavuşmak için erteleme ve kaçınma tuzağına düşmeden deneyimli bir vajinismus terapisti rehberliğinde ilerlemelerini isteriz.

Shu. Güldane KAVGACI
Cinsel Terapist & Aile ve Evlilik Terapisti


Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz