• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İlk gece korkusu nedir?

İLK GECE KORKUSU NEDİR?

ilk gece korkusu nedir

    
 İlk gece korkusu (cinsel ilişkiye girememe) korku dolu ilk gece 
hikâyeleri ve özellikle kızlık zarı ile ilgili yanlış ve abartılı cinsel bilgilendirmeden köken alan, genellikle evlilik öncesinde de var olan ancak ilk gece (gerdekte) ortaya çıkan, cinsel ilişkinin çok ağrılı veya kanamalı olacağından duyulan endişedir.

      İlk ilişkiyle ilgili ilk gece korkusu hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmekle birlikte bizim kültürümüzde kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. İlk ilişki korkusu nedeniyle erkeklerde genellikle sertleşememe ve erken boşalma kadınlarda ise vajinismus görülmektedir.

      İlk gece korkusu yaşayan kişinin ilk ilişki deneyiminde kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı, bu yırtılma esnasında dayanılmaz bir acı çekeceği ve çok kanama olacağı endişesiyle genellikle belden aşağısı bazen de tüm vücudu istemsiz bir şekilde kasılır, bacaklar otomatik olarak kapanır. Kendini korumak amacıyla geri kaçar, eşi elleri veya bacaklarıyla iterek kendinden uzaklaştırmaya çalışır, korku ve panik hali yaşar. İlişki denemeleri sırasında vajinal kaslar sıkıca kapanır ve ilişkiye izin vermez.

      İlk gece korkusu (cinsel ilişkiye girememe) bin bir hayalle başlayan çiftin ilişkisini ilk geceden olumsuz etkilemeye başlar. Çift birdenbire böyle bir engelle karşılaşınca şakına döner, evlilik hayallerinin suya düştüğünü hissetmeye başlarlar. Çift üyelerinden her biri farklı bir tepki gösterir. Bazı erkek eşler kendini suçlar ve başarısız hissederler. “Ben yapamıyorum, ben beceremiyorum” şeklinde kendini yetersiz hisseder ve cinsel özgüveni düşmeye başlar. Diğer bazı grup erkek eşler ise sevilmediğini, istenmediğini düşünerek sorunu kişisel algılar. Sorunu kişisel olarak algılayan vajinismus kocaları eşini eleştirip suçlayabilir. Bu tepkisel davranışlar çiftin örseleyici cinsel iletişim örüntülerinin içine düşmesine neden olur.

      İlk gece korkusu yaşayan bayan eş ise kendini suçlar. Derin bir yetersizlik ve eksiklik duygusu hisseder. Her başarısız ilişki denemesinin sonunda kendini hayal kırıklığına uğramış, küçük düşmüş ve başarısız hisseder. Tekrar tekrar aynı incitici duyguları yaşamamak için zamanla her türlü cinsel yakınlaşmada kaçınma davranışı sergilemeye başlar ve özgüveni giderek sarsılır. Kişi, eşini sevmesine ve onunla haz dolu bir cinsellik yaşamak istemesine rağmen cinsel ilişkiyi başaramaz. İlk gece korkuları onu esir almıştır.

      Vajinismus tedavisinde çiftler bu durumu daha cinsel terapist sormadan altını çizerek şu şekilde ifade ederler: “Biz severek evlendik, görücü usulüyle falan değil, sevgide bir eksiklik yok, tek sorumuz bu.”

İlk Gece Korkusu Yaşayan Çiftler Ne Yapmalı?

      İlk gece korkusunun evliliklerini kabusa çevirmesine izin vermemelidirler. Bunun için suçlama ve eleştiri gibi ani ve tepkisel davranışlardan kaçınmalılar. “Zamanla çözülür, kendimiz çözeriz” yanılgısına düşmemeliler. Sakin kalıp birbirlerini desteklemeye devam ederek bunu başlarına gelen bir felaket olarak düşünmemeli, kendilerine uygun iyi bir vajinismus tedavi merkezi bulmada birbirleri ile işbirliğine girmeliler. Sorun yokmuş gibi davranıp görmezlikten gelmeden kaçınmalılar, bir an önce iyi eğitim görmüş deneyimli bir cinsel terapistten destek almak için karar birliğine varıp harekete geçmeliler. Deneyimli bir cinsel terapistten randevu alarak ilk adımı atmak vajinismus tedavisinin yarısıdır. Çünkü ilk gece korkusu (vajinismus) bir felaket değil cinsel terapi ile yüzde yüz tedavi edilebilen bir problemdir.

İlk Gece Korkusu Tedavisi
başlıklı makalemiz için tıklayın.


Shu. Güldane KAVGACI

Cinsel Terapist & Aile ve Evlilik Terapisti


Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz