• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İlk Gece Korkusu ve Cinsel İlişkiye Girememe

İlk Gece Korkusu ve Tedavisi

 İlk gece korkusu ve tedavisi

          İnsan cinsel davranışı dokunmayı, konuşmayı, paylaşmayı yakınlık kurmayı, bağlanmayı, bedensel ve duygusal iletişim kurmayı gerektiren karmaşık olaylar bütünüdür. İlk cinsel deneyimlerini yaşayacak olan çiftlerin belli bir düzeyde kaygı duymaları hem doğal hem de kaçınılmazdır.

          İlk gece korkusu hem kadınları hem de erkekleri etkilemekle birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir. Altında daha çok başarma anksiyetesi yatmaktadır. İlk gece korkusu nedeniyle ereksiyon sorunu ve erken boşalma yaşayan erkekler veya vajinismus yaşayan kadınlar oldukça fazladır.

          Erkeklerde görülen ilk gece korkusu başarma korkusu adını verdiğimiz performans anksiyetesine bağlıdır. En çok “Ya penisim sertleşmezse, ya ben ilişkiyi gerçekleştiremeden sönerse?”, “Ya erken boşalırsam?”, “Ya eşimin canının çok yanmasına sebep olup ona zarar verirsem?” vb. korkuları içerir.

          Kadınlarda en sık görülen ilk gece korkusu ise “Çok canım yanacak, çok acı çekeceğim, çok kanama olacak, kızlık zarım çok zor açılacak” hatta “Acı giderek artacak, acıya dayanamayıp bağıracağım ve hastanelik olup herkese rezil olacağım” gibi korkuları içerir.

          İlk gece korkusunun (cinsel ilişkiye girememe olarak da bilinir) nedeni kişinin çocukluğunda bilinç dışına yerleşmiş korkulardır. Bu korkular gerçek olmayıp kız çocuklarının çocukluk veya ergenlik yıllarında sağdan soldan, komşu kadınlardan, kocakarılardan ya da diğer hemcinslerinden duyduklarıyla, kızlık zarı (bekâret tabusu) ve ilk gece muhabbetleriyle şekillenen korkulardır.

          Bilinçaltına yerleşmiş cinsel ilişki ile ilgili korkulardan kaynaklanan ve kadınlarda çok sık görülen ilk gece korkusu, en önemli vajinismus nedenlerinden biridir. Diğer bir deyişle vajinismus bilinçaltındaki cinsellik ile ilgili korkularını vücuduyla sembolik olarak ifade edişidir.

          İlk gece korkusu yaşayan kişinin ilk cinsel denemelerinde meydana gelen kasılma, bilinç dışındaki “çok acıyacak, çok ağrı ve kanama olacak, yırtılacak” vb. korkulara karşı kişinin kendini kendi yöntemleri ile savunmasıdır. Kişi istemsiz bir şekilde kasılır, bacaklar kapanır, kendini geri çeker, eşi iter ve vajina kasılarak sımsıkı kapanır; cinsel ilişki gerçekleşmez.

          İlk gece korkusu (vajinismus) ile karşılaşan çiftler öncelikle paniğe kapılmamalı ve durumu anlamaya çalışmalıdırlar. Birbirlerini suçlamamalı ve eleştirmemelidirler. Suçlama, eleştirme ve geri çekilme gibi tepkisel davranışlar süreci zorlaştırmanın yanı sıra ilişkilerinin baharında olan çiftlerin arasında örseleyici cinsel ilişki örüntüsünün oluşmasına neden olur. Bu da duygusal uzaklığa neden olmaktadır.

          Klinik deneyimlerimde vajinismus tedavisinde rehberlik ettiğim yüzlerce çiftte bu gibi tepkisel davranışların vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) sorununa ilaveten çift arasında etkileşimsel ve duygusal sorunlara neden olduğunu ve bu problemle uğraşırken çiftlerin kafalarının karışıp esas sorunlarını gözden kaçırarak çözüm arama sürecini geciktirdiklerini gözlemlemekteyim.

          İlk gece korkusuyla karşılaşan çiftler öncelikle sakin kalmaya özen göstermelidir. Birbirlerine destek olmalı ve cinsel ilişki denemelerine devam etmelidir. Bir haftanın sonunda çiftin bütün iyi niyetlerine ve çabalarına rağmen aynı korkular hala devam ediyorsa çift korkularını kabul etmelidir. “Kendi kendimize çözeriz, zamanla çözülür” kısır döngüsüne düşmeden deneyimli bir cinsel terapiste başvurarak profesyonel bir destek için cinsel terapi almalıdırlar.

Ne Zaman Bir Cinsel Terapiste Başvurmak Gerekir?

-           İlk ilişki ile ilgili yüksek endişe belirtileri varsa

-           Cinsel yakınlaşma ve ilişkiden sürekli bir kaçınma eğilimi varsa

-           İlk ilişki denemelerinde kasılma, titreme ve korku varsa

-           İlk ilişki denemelerinde bacaklarda kapanma, kendini geri çekme, eşi itme gibi savunma ve kaçınma mekanizmaları varsa

-           İlk ilişkiyi zihninde canlandırdığında korku hissediyorsa

-           İlişki denemelerinde nefes almada güçlük, bayılacak gibi olma, korku ve endişe hali varsa

-           Partnerin kendine dokunmasından irkiliyorsa, tensel temas kurmada güçlük çekiyorsa

-           İlk ilişkinin ağrı, acı, kanama veya yırtılma gibi nedenlerle zor olacağını düşünüyorsa

-           İlişki gerçekleşmiyor ya da kısmen penis başının girmesi ile yahut çok zor ve ayrık gerçekleşiyorsa

     Bir cinsel terapiste başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü insan canlısı için cinsellik doğal bir olaydır. Bu kaygı ve korkunun olması sorun olduğunu gösteren bir sinyaldir.

     Cinsel ilişkiye girememe (ilk gece korkusu) yaşayan çiftlerin vajinismusun çözülebilir bir problem olduğunu bilmelerini isterim. İlk gece korkusu (vajinismus) cinsel terapi ile yüzde yüz tedavi edilebilen bir problemdir. Çok zaman kaybetmeden deneyimli bir cinsel terapiste başvurmak atılacak ilk ve en önemli adımdır. Cinsel terapist sizin sorununuzu değerlendirecek, size bir tedavi formülasyonu sunarak vajinismus tedavi sürecini başlatacaktır. Size düşen ise vajinismus tedavisi sürecinde bir çift olarak birbirinizi desteklemeniz, özenli ve tutarlı bir biçimde cinsel terapistiniz rehberliğinde ilerlemenizdir.

     Cinsel terapistiniz sizin durumunuza uygun bir dizi cinsel terapi teknikleri uygulayarak bilinç altındaki korkularınızdan kurtulmanızı, istemsiz kasılmaları aşamalı olarak kontrol altına almanızı, giderek beden ve zihin bütünlüğünüzü oluşturmanızı ayrıca ev ödevleri olarak vereceği bir dizi aşk oyunları ile haz dolu doğal bir cinsel yaşantıya kavuşmanızı sağlayacaktır.

Shu. Güldane Kavgacı
Cinse Danışman & Aile ve Evlilik Danışman
Sentez Vajinismus Tedavi MerkeziVajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz