• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Tedavisi Nedir?

      

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NEDİR? VAJİNİSMUS TERAPİSTİ NE YAPAR?

 

        Vajinismus (Cinsel ilişkiye girememe) vajinal kasların cinsel ilişkinin imkânsız ya da çok ağrılı olmasına neden olacak şekilde kasılmasıdır. Vajinismus (ilk gece korkusu) vajinal girişe karşı fobik kaçınma ile karakterizedir. Cinsel ilişki bütün çabalara rağmen gerçekleşmez. Hâlbuki bu cinsel ilişki başarısızlığı uygun vajinismus tedavisi (ilk gece korkusu tedavisi) ile kolayca önlenebilmektedir.     

        Vajinismus Tedavisi NedirVajinismus, vajinismus tedavisi ile çözümü kolayca mümkün olan bir cinsel işlev problemi olmasına rağmen çoğu çift bu cinsel ilişki başarısızlığından utanır ve kabul etmekte zorlanır. Bu nedenle vajinismus tedavi arayışına başlamada zaman kaybeder. Vajinismus hastalığı, bireye/çifte uygun vajinismus tedavi yöntemleri ile kesin ve kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.      

      Cinsel ilişki teşebbüsünden korkma, kacınma, kasılma ,ağrı ve acı beklentisi gibi vajinismus belirtileri yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir vajinismus tedavi merkezi araştırarak deneyimli bir vajinismus terapisti eşliğinde bir çift olarak ilerlemeniz vajinismusun çözümünde atacağınız en önemli ilk adımdır. Vajinismus nedenleri ne olursa olsun hiç vakit kaybetmeden çözümüne odaklanılmalıdır.      

         Vajinismus tedavisi (vajinismus terapisi) psiko eğitimsel yönü ağır basan destekleyici psikodinamik, bilişsel ve davranışsal tekniklerin entegre edildiği bütüncül cinsel terapi yaklaşımıdır. Vajinismus terapisinin özü yapılandırılmış cinsel terapi tekniklerinin uygulanmasına dayanır. Vajinismus terapisi/tedavisi basamaklı bir tedavi sürecidir. Basit vajinismus egzersizlerinden daha ileri düzeye doğru basamak basamak ilerlenir. Her bir basamak bir sonraki basamağı başarı ile tamamlamaya hizmet eder. 

           Vajinismus tedavisi vajinaya giriş denemeleri sırasında ortaya çıkan koşullanmış istemsiz kasılmaların söndürülmesine dayanır. Çifti vajinismus hakkında bilgilendirmek, bedeni ve cinsel organları keşfetme, gevşeme ve nefes egzersizleri, cinsel mitleri calışmak, cinsel uyarı oluşturmak, duyumlara odaklanma, sistemetik duyarsızlaştırma, vajina kaslarındaki spazmı çözme ve aşamalı cinsel birleşeme egzersizlerinden oluşan cinsel terapi sürecine vajinismus terapisi denir.

         Vajinismus terapisinde nihai amaç vajinaya giriş teşebbüsünde ortaya çıkan koşullanmış istemsiz kasılmaların söndürülmesidir. Şartlanmış kasılmaların söndürülmesi insan cinsel davranışı, cinsel organların anatomisi ve işlevleri hakkında bilgilenme, cinsel iletişim kurma, gevşeme egzersizleri, duyumlara odaklanma sistematik duyarsızlaştırma ve vajinal girişin aşamalı ve tekrarlı bir şekilde sağlanması ile olur.

 

VAJİNİSMUS TERAPİSTİ NE YAPAR?

       

Vajinismus tedavisinde anlayışlı ve sabırlı bir cinsel terapistin desteği çok önemlidir. Vajinismus terapisi Cinsel sorunların tedavisinde iyi eğitim görmüş, vaka tecrübesi olan cinsel terapistler tarafından yürütülür. Vajinismus terapisi (tedavisi) yapan cinsel terapistlere vajinismus terapisti denir

              Vajinismus terapisti önce kapsamlı bir cinsel öykü almak ,değerlendirme yapmak ve tanı koymakla vajinismus terapi sürecini başlatır. Çiftin birlikte cinsel terapiye alınması vajinismus tedavi başarısında optimal faydayı sağlar. Birleşik cinsel terapi oturumlarında cinsel terapist çiftin korkularını endişelerini açığa çıkarmalarını sağlayarak çift arasındaki gerginliği azaltır.       

       Vajinismus tedavisinin özü vajinal girişi engelleyen şartlanmış kasılmaların aşamalı olarak söndürülmesine dayanır. Ancak şartlanmış kasılmaların çözülebilmesi için kadının vajinal girişe karşı sergilediği fobik kaçınmanın belirli bir düzeye kadar önceden azaltması gerekir. Vajinismus terapisti vajinal girişten fobik kaçınmanın azaltılması için anksiyeteyi azalma, gevşeme egzersizleri cinsel eğitim, cinsel danışmanlık, sistematik duyarsızlaştırma tekniklerini uygular.         

      Vajinismus terapisti kadının hangi kaslarının kasıldığını ve niçin kasıldığını anlamasını sağlar. Ardında  vajinismus egzersizleri ile bu kasları nasıl gevşeteceğini öğrenmesini sağlar. Vajinismus terapistinin desteği ile kadın bedenini gevşetmeyi ve vajina kaslarını gevşek tutmayı öğrenir. Bedeni kontrol etmeyi ve vajina kaslarını gevşek tutmayı öğrendiğinde kadının cinsel özgüveni gelişmeye başlar. Yavaş yavaş önceden onu tamamen kontrol altına almış olan kasılmalar üzerinde hakimiyet kurduğunu öğrenerek bedeni üzerindeki kontrolünü tecrübe eder. Edindiği bu tecrübeler vajinal girişe ilişkin fobik korkusunu azaltır. Böylece bilinç altındaki cinsellik algısı olumlu yönde değişmeye başlar. 

         Vajinismus terapisti, kadın kaslarını gevşetmeyi öğrendikten sonra danışanın kendi küçük parmaklarını yada küçükten büyüğe doğru farklı boyutlardaki dilatörleri vajinasına nasıl yerleştireceğini öğreterek kadının bunu kendi hızında yapması için teşvik eder.

       Vajina içindeki kasılmalar (spazm) tamamen söndürüldükten sonra yine kadının hızı ve kontrolünde vajinismus terapistinin devreye soktuğu cinsel terapi teknikleri ile aşamalı penis giriş oyunları gerçekleştirilir.

 

          Vajinismus Tedavi Sürecini Olumlu Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

    Çiftin vajinismustan kurtulma motivasyonu, vajinismus terapisti ile kurulan olumlu ilişki, çiftin cinsel terapiye katılımı ve uyum sağlaması, vajinismus ev ödevlerini yapma motivasyonu, seanslarına düzenli ve zamanında katılım, vajinismus tedavi sürecine odaklanma, çiftin birbirlerini desteklemesi, erkek eşin yumuşak destekleyici katılımı, evlilik problemlerinin olmaması ve cinsel terapistin rehberliğinde ilerlemeleridir.         

       

Vajinismus Tedavisini Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

      Hastanın vajinismus sorununun yanında cinsel isteksizlik ve uyarılma sorunlarının da olması, evlilik sorunları, kişilik bozuklukları, daha önceden vajinismus tedavisi için ameliyat olma, çocukluk cinsel ve fiziksel travmalarının olması, partnerde başka cinsel işlev bozukluğunun olması, olumsuz cinsel etkileşim örüntülerinin varlığı, çiftin tedaviyi sabote etme girişimleri, hastanın başka psikiyatrik bozukluğunun olması, çiftin tedavi programını cinsel terapistlerinin kontrolünün dışında terk etmeleri ve çiftin vajinismus tedavine uyumsuzluğu vajinismus terapi (tedavi) sürecini olumsuz yönde etkileyen başlıca faktörlerdir. 

            

       

Vajinismus Tedavisinde Tedavi Başarısı Nasıldır? 

      Vajinismus tedavi edilmediği sürece yaşam boyu sürebilir. Vajinismus destekleyici bilişsel davranışçı cinsel terapi ile başarı ile tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavisinde  vajinismus terapisi programına devam eden hastaların hemen hemen tamamı vajinismustan kurtulur.

   Vajinismus terapisti tarafından sorunun ele alınış biçimi değerlendirilmesi çifte uygun cinsel terapi tekniklerinin uygulanması, çift ile cinsel terapist arasında kurulan işbirliği, vajinismus terapistin cinsel terapi tekniklerini destekleyici olarak nasıl kullanacağını bilmesi vajinismus tedavi başarısını önemli ölçüde etkilemektedir.   

      Vajinismus tedavisinin belli bir zaman alacağı çift ile vajinismus terapisti arasında karşılıklı iletişim anlayış sabır gerektireceği bilinmelidir. Vajinismus tedavisinde nihai amaç çiftin sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmalarını sağlamaktır. 

             

Vajinismus Tedavi Edildikten Sonra Tekrarlar mı? 

      Vajinismus tedavisi tamamlanıp tam bir düzelme ile sonuçlandıktan sonra bir daha tekrarlamaz. Vajinismus terapisi süreci sonunda kadın bütün cinsel korku ve çatışmalarından kurtulur. Beden zihin bütünlüğü sağlanır. Vajinismus tedavi edildikten sonra kadın cinselliği ile barışmış ve vücudunun kontrolünü eline almış ve cinsel gelişimini tamamlamıştır.

     Vajinismus tam bir düzelme ile tedavi edildikten sonra bir daha tekrar ekmez. Ancak fiziksel travma, cinsel travma gibi durumlarda tekrarlayabilir. Öte yandan çocuk sahibi olma baskısı ile tek seanslık ya da bir kaç günlük alelacele tedavilerde kısmi penis girişi olsa bile vajinismus, ağrılı cinsel ilişki ve cinsel isteksizlik olarak şekil değiştirmiş bir şekilde devam eder. Cinsel terapistin kontrolünün dışında tedaviyi yarım bırakan vakalarda vajinismus belirtileri devam edebilir.

Güldane KAVGACI
Cinsel Terapist & Aile ve Evlilik Terapisti
0216 550 40 03