• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Nasıl Davranmalı

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Nasıl Davranmalı?

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Nasıl Davranmalı,ne yapmalı    -Vajinismus eşinizin isteğinin ve kontrolünün dışında tamamen istem dışı olarak vajina kaslarının kasılmasıdır. Sorunu çözmek için eşinizin hatalı olduğunu düşünüp onu suçlamayınız.

     -Vajinismus hastalığı eşinizin istem dışı kasılmalarından kaynaklansa da sorunun çözümü çiftin ortak sorumluluk almalarına bağlıdır.

     -Vajinismus tedavi sürecinde eşinizin en çok sizin desteğinize ve katkınıza ihtiyacı olduğunu bilerek eleştirel yaklaşımlardan özellikle kaçınınız.

     -Vajinismus sadece eşinizin sorunu değil çiftin ortak sorunu olduğunu bilerek bir çift olarak hareket ediniz.

     -Tedavi süreci boyunca cinsel terapistinizin önerilerini yerine getirmede egzersizleri  başlatıcı, destekleyici, teşvik edici, takdir edici bir koca duruşu sergileyiniz. Bu eşinize güven, cesaret ve vajinismusu yenme gücü verecektir.

     -Vajinismus terapisi sürecinde eşinizin en ufak bir başarısını takdir etmenizin eşiniz için ne kadar cesaretlendirici, pekiştirici olduğunu biliniz.

     -Vajinismus tedavisinde eşinize yardımcı duruşunuzun tedavi sürecini tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu yönde etkileyip vajinismus tedavi sürecini hızlandırdığını biliniz.

     -Tedavi sürecinde sizin işbirliğine dayalı anlayışlı, sabırlı koca duruşunuzun tedavi sonucunu olumlu yönde etkileyen en önemli nokta olduğunu biliniz.

     -Vajinismusun cinsel terapi ile kesinlikle çözülebilen bir problem olduğunu bilerek bunu eşinizle paylaşınız.

     -Vajinismus tedavi sürecinde sabırlı duruşunuzun sorunun çözümünde çok önemli olduğunu bilmenizin size çok faydası olacaktır.

    -Doğru vajinismus tedavi merkezi seçiminde eşinize destek ve yardımcı olunuz.

     -Vajinismus tedavisi boyunca eşinizin sorunun çözümü konusundaki olumsuz bakış açısı ve korkularına katılmayınız. Bunun vajinismus hastalığının önemli dinamiklerinden biri olduğunu biliniz.

     -Vajinismus sürüncemede bırakıldığı zaman cinsel isteksizlikerken boşalma, sertleşme sorunlarına yol açabileceğini bilerek tedavi için geç kalmayınız.

     -Eğer eşiniz tedaviye başlama ve sorunu sürekli erteleme yoluna gidiyorsa gerekirse uyarıcı ve ikna edici olunuz.

     -Vajinimus erkek eşinin vajinismus tedavisinde destekleyici ve sabırlı katılımının hem vajinismus tedavi sürecini kısalttığını hem de tedavi sonucunu olumlu yönde etkilediğini biliniz.

     -Vajinismusun eşin kafasındaki basit bir korkudan kaynaklandığı ve zamanla eşinin kafasındaki korkunun geçerek cinsel ilişkinin birden bire kendiliğinden olacağı yanılgısına kapılarak zaman kaybetmeyiniz.

     -Vajinismusla karşılaştığınızda şaşkınlık ve çaresizlik duyguları ile eşinizin ve sizin ailenizden destek alacağınızı düşünerek yaşadığınız problemi ailenizle paylaşmayınız. Bu problemi daha da karmaşıklaştırmaktan ve eşinizin incinmesinden başka bir işe yaramaz.

     -Bazı vajinismuslu kızlar çok utangaç olduklarından bunu nasıl anlatırım kim beni anlayacak vb. nedenlerle tedavi arayışı içinde olamazlar. Anlaşılmayacaklarını eleştirileceklerini yargılanabileceklerini düşünebilirler. Vajinismusu kabul edemezler. Böyle bir durumda vajinismus kocaları eşlerini daha da utandırmamak ve zor duruma sokmamak için eşlerinin oynadığı oyuna katılırlar. Eşinizin kendi kendine oynadığı bu oyuna katılmayınız. Sorunu eşinizle açıkca paylaşarak iyi bir vajinismus tedavi merkezi ve deneyimli bir cinsel terapist bulmakta eşinize yardımcı ve motive edici olunuz. Zaman kaybederek en güzel yılarınızın heba olmasını engelleyiniz.

     -Sağlıklı bir cinsel yaşantının evliliğin en önemli ana hatlarından biri olduğunu bilerek eşinizle aranızda olan en önemli iletişim hatlarından birinin kopmasına izin vermeyiniz.

Shu. Güldane KAVGACI 
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel TerapistVajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz