• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Erkek Eşleri Ne Hisseder

Vajinismus Erkek Eşleri Ne Hisseder? Vajinismus ve Boşanma

       Vajinismusta Erkekler Ne Hisseder?Vajinismus kocalarının ilk yaşadığı duygu hayal kırıklığı ve şaşkınlıktır. Coşkulu ve keyifli bir cinsel yaşam hayaliyle evlendikleri evliliklerinde cinsel ilişki denemelerinde duvara çarpıyorlarmış, sanki o bölge kapalıymış ve giriş yokmuş gibi hissederler ya da yanlış bir şey yapıyorlarmış, yanlış bir yer üzerinde giriş denemeleri yapıyorlarmış gibi hissederler. Ve bu duruma bir anlam bulmaya çalışırlar.

       Eşlerinde vajinismus sorunu olan erkekler hayal kırıklığı, şakınlık, reddedilme, kendilerini suçlama, sevilmediklerini düşünme, beğenilmediklerini düşünme, yanlış biriyle mi evlendim düşüncesi, kızgınlık, engellenmişlik, eşlerinin yüzlerindeki acı ve korku ifadesinin tetiklemesiyle eşlerini acıya maruz bıraktıklarından dolayı suçlu ve kötü hissetme, ne yapacağını bilememe, küsme, bazen alaylı tavırlar, kendilerini işe verme gibi uzaklaşma girişimleri, yanlış yapma korkusu, bazen kendilerini yetersiz görme hatta bazen kendilerinde bir sorun olduğunu düşünüp üroloğa gitme, kafa karışıklığı, bazen merhamet ve kızgınlık arasında gidip gelme gibi duygular yaşarlar.

   Vajinismus erkek eşlerinin en belirgin olarak yaşadığı duygulardan biri eşlerinin canının yanmasına kendilerinin neden olduğunu düşünmelerinden beslenen suçluluktur. Diğer önemli bir duygu kendilerinin cinsel yakınlaşma çabalarının geri çevrilmesi ya da görmezden gelinmesinden kaynaklanan
öfke duygularıdır. Bu durumda bazı kocalar dikkate alınmadığını ve umursanmadığını düşünür. Hatta eşlerinin bunu isteyerek yapmadığını tecrübesel olarak keşfetmelerine rağmen yine de sinirlenip öfkelenmekten kendilerini alamazlar. Diğer belirgin bir duygu da korkudur. Vajinismus erkek eşleri "Bu ne kadar sürecek? Ne zaman bitecek? Ben buna ne kadar katlanabilirim? Ya bu sorun hiç çözülmezse bizim çocuğumuz olmazsa" gibi korkular yaşarlar. Diğer bir grup vajinismus kocası da sorunla baş edebilmek için işe ve erkek arkadaşlara yönelme davranışlarında bulunur.

Shu Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman


Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz