• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eşler Ne Yapmalı

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eşler Ne Yapmalı? Erkek Eş Desteğinin Önemi

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eşler Ne Yapmalı,eş desteği     Her başarısız ilişki denemeleri sonrasında her iki eşte üzüntü, şaşkınlık, hayal kırıklığı, başarısızlık, sıkıntı, mutsuzluk ve çaresizlik duyguları ile boğuşmaya başlar. Zaman uzadıkça vajinismus hastalığı çiftin tüm sosyal hayatlarını evliliklerini hatta iş yaşamındaki başarılarını etkilemeye başlar. Bir vajinismus eşi olan erkek danışanımın “bu problem işte de akşama kadar hiç aklımdan çıkmıyor işime de odaklanamıyorum” şeklinde ifade ettiği gibi.

     Klinik değerlendirmelerde pek çok vajinismus hastası eşinden yeterince destek göremediğini belirtir. Pek çok vajinismus erkek eşi de iyiniyetle de olsa aşırı sabır ve anlayış göstererek bilmeden çiftin boş yere yıl kaybetmelerine neden olmaktadır.  Uzun süre tedavi edilmeden devam eden vakaların altında yatan önemli dinamiklerden birinin bu olduğu düşünülmektedir. 

     Diğer bazı vajinismus erkek eşleri ise bu sorunun çözümü sende bitiyor, sen bunu kafanda bitirmelisin,  sana kimse yardım edemez gibi tutumlar sergilemektedir. Bu yaklaşım eşinin kendisini daha da umutsuz, çaresiz ve desteksiz hissetmesinden başka bir işe yaramaz.

     Doğru yaklaşım öncelikle bunun ciddi bir sorun olduğunu ve kendi kendine çözülemeyeceğini ilk adım olarak kabul etmektir. İkinci adım olarak bir çift olarak harekete geçip deneyimli bir cinsel terapistten profesyönel yardım almaktır. Üçüncü adım vajinismus tedavisi süreci boyunca eşini açıkça desteklediğini gösteran aktif katılımla cinsel terapistlerinin rehberliğinde bir çift olarak birbirlerini destekleyerek ilerlemeleridir.

     Vajinismus tedavi yolculuğu çifte bir takım olarak çalışma fırsatının  yanı sıra ilerideki sağlıklı cinsel yaşantıları için bir rehber, hayat yolculuklarında evlilik gemisinin kıyıya çarptığı evlilik kirizlerinde sorunlarını çözmek için faydalanabilecekleri yaşantısal bir tecrübedir. Vajinismus (ilk gece korkusu)  çiftin gözünün korktuğu gibi çözümsüz değil deneyimli bir terapist rehberliğinde  mükemmel bir şekilde çözülebilen bir problemdir. Sentez Vajinismus Tedavi Merkezi olarak merkezimize baş vuran vajinismus çiftlerin tedavilerinin tamamı başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

     Vajinismus hastalığı tedavisinde tedavi sonucunu etkileyen en önemli noktalardan birinin erkek eşin desteği ve açık katılımının olduğunun altını ne kadar çizsem azdır.

Shu Güldane KAVGACI

Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman

Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz