• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VAJİNİSMUS TERAPİSİ NEDİR? VAJİNİSMUS TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

       VAJİNİSMUS TERAPİSİ NEDİR? VAJİNİSMUS TERAPİSİ NASIL YAPILIR? vajinismus tedavisi

      Vajinismus, vajina kaslarının istem dışı kasılması sonucunda penis girişinin imkansız ya da ağrılı bir şekilde olmasıdır. Vajinismusta cinsel ilişki denemelerinde ağrının da eşlik ettiği bir bir kasılma başlar. Kasılmalar genellikle cinsel ilişkiye engel olacak şiddettedir. Kasılmalar bütün perine bölgesindeki kaslara yayılır.Vajinal acıklık tamamen kapanır.Vajinada anatomik bir bozukluk olmamasına rağmen vajina sımsıkı kapanır. Cinsel ilişki gerçekleşmez.

     Vajinismusta cinsel ilişki denemelerinde vajinada aşırı bir hassasiyet vardır.En çok vajen girişindeki kaslar kasılır. Vajen girişindeki kasılmalara karın, kalça, uyluk kasları ve sırt kasları da eşllik eder. Bazen kasılmalara titremelerde eşlik edebilir. Vajinimusta, kadın eşi ile cinsel ilişkiye girmeyi istemesine rağmen kasılmalara engel olamaz. Bu durum kadında hayal kırıklığı, şaşkınlık, eşe karşı suçluluk başarısızlık ve yetersizlik dugularına neden olur.

         Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bilinçli akılları ile eşi ile cinsel birleşme yaşamayı arzu ederler. Ancak bilinç altında vajinal girişe karşı yoğun bir korku vardır. Erekte olmuş penise ve vajinal girişe karşı fobik korkularından dolayı penis girişi gerçekleşmez.

         Öte yandan ilk defa cinsel ilişkiye giren kadınlar endişe, deneyimsizlik, eşin bilgisizliği ve aceleciliği veya zorlaması gibi nedenlerle ağrı acı yaşayabilirler. Bu durum vajinismustan ayırt edilmelidir. Vajinismusta vajinal girişe ilişkin çok yoğun bir kaygı ve vajinal girişe karşı fobik kaçınma vardır. Ayrıca vajinaya girme denemelerindeki ağrı yakınmasının vajinanın yeterince kayganlaşmamasından kaynaklanmadığından emin olmak gerekir. Bu durumda uyarılma bozukluğu düşünülmelidir.

         VAJİNİSMUS TERAPİSİ NEDİR?

         Vajinismus terapisi vajinismus sorunun cinsel terapi yötemleri ile tedavi edilmesi sürecidir. Vajinismus terapisi yapan cinsel terapistlere vajinismus terapisti denilir. Vajinimus terapisi bilişsel davranışcı psikoterapi ekolüne dayanan yapılandırılmış aşamalı cinsel terapi sürecidir. Vajinismus tedavisinde anlayışlı ve sabırlı bir vajinismus terapistinin desteği çok önemlidir.

         Vajinismus tedavisi çiftin birlikte cinsel terapiye katılımı ile yapılır. Çiftin birlikte vajinismus terapisine katılımı başarı oranını en yüksek seviyeye ulaştırır. Çiftin birlikte cinsel terapiye alınmaları gelecekteki cinsel yaşamlarına çok şey katar. Cinsel problem nedeni ile çift arasında oluşmuş gerginlik anında azalır. Cinsel terapistin erkek eşin desteğini teşvik etmesi terapi sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır.

        Vajinismus terapisi vajina kaslarının kontrolünü elinize almanıza, vajinal girişe ilişkin kaygınızı azaltmanıza ve kasılmasız ağrısız ve haz dolu cinsel birliktelik oluşturmanıza yardım etmek amacıyla yürütülen aşamalı cinsel terapi programıdır.

        Vajinismus cinsel terapisi vajinayı çevreleyen istem dışı kasılmaların çözülmesi için tasarlanmıtır. Vajinimus cinsel terapisinin içeriği cinsel bilgilendirme ve cinsel eğitim, bedensel farkındalık çalışmaları, gevşeme ve rahatlamayı sağlama, pelvik taban kaslarını çalıştırma, cinsel duyumları geliştime, sistematik duyarsızlaştırma, cinsel uyarı ve cinsel haz oluşturma ve başarılı cinsel birliktelik olusturma çalışmalarından oluşur.

      VAJİNİSMUS TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

     Vajinismus sorunu yaşayan çiftler/ kişiler pek çok endişe ve kaygı yaşar. Bir tarafta biz kendimiz çözeriz ya da zamanla çözülür düşünçeleri varken diğer taraftan içlerinden bir ses zamanla vajinismusun çözülmeyeceğini anlamaya başlar. Çünkü bu aşamaya kadar tekrar tekrar devam eden başarısız denemeler yaşamışlardır.

      İşte tam bu noktada akıllara bir çok soru işareti düşer.Vajinismus nasıl tedavi edilir? Vajinismusun çözümü var mıdır? Vajinismus kendi kendine geçer mi? Vajinismus hastalığının belirtileri nelerdir? Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır? Vajinismus sorunu nasıl tedavi edilir? Vajinismus ilişkiye girebilir mi? Vajinismus için ne yapılmalı?Vajinismus nasıl aşılır? Vajinismus tedavisi nedir? Vajinismus terapisi nedir? Vajinismus kaç seansta çözülür gibi sorular bunlardan sadece bir kaç tanesidir. Vajinismus sorunu yaşayan danışanlar için en zor ve onları en çok meşgül eden soru da Vajinimus terapisine gittik ya yine vajinismus çözülmezse sorusudur. Çiftin çözüm için motivasyonlarının olması birbirlerini desteklemeleri ve cinsel terapistlerinin rehbeliğinde aşama aşama ilerlemeleri dahilinde vajinismusun çözülmemesi mümkün değildir.

     Bu noktada vajinismusu olan danışanlarımıza verebileceğimiz en iyi tavsiye (öneri) bütün denemelere rağmen ilişki gerçekleşmiyorsa vaka deneyimi olan deneyimli bir vajinismus terapistinden destek almalarıdır. Vajinismus için ne yapmalı sorusunun cevabı budur. Çünkü vajinismus vakalarının tamamı vajinismus cinsel terapi ile mükemmel bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Bizim bu konudaki kendimize güvenimiz daha önce vajinismus terapisini yürüttüğümüz vakaların başarı ile çözüme kavuşmasına dayanmaktadır.

       VAJİNİSMUS TERAPİSİ SÜRECİ NASILDIR?   

       Vajinismus Terapisi ( Tedavisi) 5 Aşamadan Oluşur

  1. Cinsel bilgilendirme ve cinsel eğitim (psiko eğitim).
  2. Bedensel farkındalık geliştirme (cinsel organları ve bedeni keşfetme, cinsel organlarla barışma).
  3. Cinsel duyumları geliştirme (cinsel uyarı ve cinsel haz oluşturma).
  4. Gevşeme ve kasılmaları çözme.
  5. Cinsel birliktelik oluşturma ve güzel sevişme sanatını öğrenme.

         1.Aşama: Cinsel Bilgilendirme Ve Cinsel Eğitim ( Psiko Eğitim)

      Vajinismus terapisinde kadının cinsel ilişkiye ilişkin korku ve cinsel fantezilerinin dışarı çıkmasına olanak sağlanarak kadın rahatlatılır. Yanlış cinsel bilgiler üzerinde çalışılarak cinsellik algısı yeniden yapılandırılır. Kadının çinsel korkuları ile cinsel davranışları arasındaki bağlantıyı kurmasına yardımcı olunur.

    Beyini eğitmek beyine cinsellilkle ilgili yeni girdiler yerleştirmek hedeflenir. Sağlıklı yeni cinsel senaryolar geliştirmesine rehberlik edilir. Vajinismusun psikodinamiği anlatılarak tam bir cinsel bilgilendirme yapılır. Çiftin birlikte cinsel tarapiye katılımı teşvik edilerek eş desteği sağlanır. Cinsel terapiye uyumlarının ve birbirlerini desteklemenin önemi vurgulanır.

       2.Aşama: Bedensel Farkındalık Geliştirme (Bedeni Ve Cinsel Organları Keşfetme Cinsel Organla Barışma)

      Vajinismus tedavisinde beden farkındalığını geliştirmek cinsel organları keşfetmek, cinsel organlarla barışmak en önemli başlangıç noktasıdır. Ayna yardımı ile kendi cinsel organına bakmak, dokunmak, cinsel organların işlevlerini öğrenmek kadının kaygısını bir noktaya kadar azaltır. Bu egzersizin eşle birlikte yapılması çok daha faydalıdır.

      Kişi kendi ve eşinin vücudunu ve cinsel organlarını ne kadar iyi bilir tanırsa cinsel korkularında o oranda azalma olur. Önce cinsel organlar olmak üzere bütün vücudu bilmek ve tanımak cinsel yanıt tepkisini tanımak cinsel özgüvenin gelişmesini ve çift arasında cinsel uyumun oluşmasını sağlar.

   3.Aşama: Cinsel Duyumları Geliştirme ( Cinsel Uyarı Ve Cinsel Haz Oluşturma)

Vajinismus terapisti bu aşamada vajinimus ev ödevleri olarak bilinen bir takım aşk oyunalarını evlerinin mahrem ortamında oynamaları için çifte verir. Duyumlara odaklanma egzersizleri vajinismus terapisinin temel tekniklerinden biridir. Aşk oyunları eşler arasında duygusal yakınlık sağlama, cinsel yakınlık oluşturma, cinsel arzularını ifade etme, cinsel iletişimi artırma ve cinsel haz oluşturma amacına hizmet eder.

      4.Aşama: Gevşeme Ve Rahatlama Sağlama Ve Vajina Kaslarındaki Spazmı Çözme

Vajinismus sorunu yaşayan danışanlarda vajina kasları (PC kasları) nın kasılmasının yanı sıra  kalça, karın ve özellikle bacaklar başta olmak üzere bütün vücutta kasılmalar görülmektedir. Hatta çoğu zaman kaygının fizyolojik semptoları dediğimiz, kaslarda gerilme, nefes alma ve vermede hızlanma, kesik kesik nefes alma, ağızda kuruluk terleme, el ayağın buz kesilmesi mide bulantısı, sık sık idrara çıkma belirtileri görülür. Danışan korku ve panik içerisindedir. Vajinimus tedavisinde ortaya cıkan bu belirtilerin gevşeme ve rahatlama eğzersizleri ile kontrol altına alınması gerekir.

    Gevşeme ve rahatlama sağlama eğzersizleri nefes egzersizlei ve kasları gevşetme egzersizlerinden oluşur. Gevşeme teknikleri öncelikle seans içerisinde cinsel terapist eşliğinde yapılır. Danışan gevşeme tekniklerini öğrendikten sonra vajinismus egzersizleri vajinimus ev ödevleri olarak verilir.

       Nefes kontrolü: Doğru bir biçimde nefes alıp vermeyi öğrenmek vücüdu konrol etmenin ve gevşemeyi öğrenmenin ilk aşamasıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisinin ilk aşamalarında nefes egzersizleri ve kasları gevşetme egzersizleri üzerinde durulur. Nefes ve kasları gevşetme egzersizlerinin amacı vajina kaslarının gevşek tutmanın yanın da vücut konrolünü sağlamaktır.

     Kas gevşetme egzersizleri: İstemli kas konrolünü öğrenmek, PC kaslarını eğitmek, aşk kaslarını kasıp gevşeterek o kasları gevşetmeyi öğrenmek vajinismusun üstesinden gelmede en önemli anahtar noktalardan biridir. Pelvik taban kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri vajina kaslarınızı gevşetmenizi ve kotrolunü ele almanızın yanında cinsel etkilikleriniz esnasında cinsel bölgenizdeki duyumsamalara ilişkin farkındalığnızı attırır. Bu kasları denetlemeyi öğrenmeniz uyarılma ve ıslanmayı kolaylastırır. Pc kaslarının çalıştırılması ve konrol edilmesi vajinal orgazm refleksini öğrenmenizi de sağlar.

   Vajina Kaslarındaki Spazmı Çözme: Kadın vajinismus terapistinin desteği ile bedeni gevşetmeyi ve vajina kaslarını tamamen gevşek tutmayı öğrendikten sonra vajinal girişe ilişkin fobik korku azalır. Edindiği bu yeni tecrübeler sayesinde bilinçaltındaki cinsellik algısı değişmeye başlar. Kadın bedeni gevşetmeyi vajina kaslarını gevşek tutmayı öğrendikten sonra kendi parmaklarını yada dilatörleri küçükten büyüğe doru vajinasına yerleştirmesi yönünde teşvik edilir.

     Vajinismus cinsel terapisinde kadının parmaklarını veya dilatörleri kendi hızında kendisinin yerleştirmesi önemlidir. Vajina içindeki kasılmalar tamamem çözülene kadar bu çalışmalara devam edilir. Bu aşamada kadın kendi cinsel korkuları ile yüzleşmiş ve kasılmalarını alaşağı etmiştir.

    5.Aşama: Cinsel Birliktelik Sağlama Ve Güzel Sevişme Sanatını Öğrenme

      Bu şekilde vajina içindeki kasılmalar (spazım) tamamen södürüldükten sonra yine kadının kontrolünde aşamalı penis giriş oyunlarına geçilir. Peniş giriş oyunları tamamlandıktan sonra vajinal duyumları geliştirme, başarılı cinsel deneyimler oluşturma, cinsel haz ve uyarıya odaklanma vb. güzel sevişme sanatını öğrenme çalışmaları yapılır.

     Vajinismus bu şekilde duyarlı cinsel terapi metodları ile tedavi edildikten sonra bir daha tekrarlamaz. Ağrılı cinsel ilişkiye dönüşmez ya da şekil değiştirerek cinsel isteksizlik şeklinde devam etmez. Çünkü çift birbirlerinden haz alıp haz verebilecekleri bir cinsel yaşantıya kavuşmustur.

   Vajinimus terapisi sonuçları son derece yüz güldürüçüdür. Vajinismus deneyimli bir vajinismus terapisti rehberliğinde vajinismus terapisi ile (vajnismus cinsel terapi) vajinismus vakalarının tamamı başarıyla çözülür.

Vajinismus Terapisti Güldane Kavgacı
Aile Ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist