• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE NELER YAPILIYOR?

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE NELER YAPILIYOR? Vajinismus tedavisi neler yapılıyor

         Vajinismus son 15-20 yıl içerisinde giderek artarak pek çok kişinin ve çiftin yaşamlarını etkilemeye devam etmektedir. Vajinismus (kadınlarda cinsel ilişkiye girememe) nedeni ile pek çok yeni evlenen çift evliliklerinin baharında sıkıntıya girmektedir. Vajinismus uzun süre devem etmesi dururmunda sadece bir cinsel problem olmakatan çıkıp çiftin evlilik ilişkisini olumsuz etkileyen hatta bazı olgularda evlilik bağının çözülmesine neden olabilen kadın cinsel işlev sorunlarından biridir.

VAJİNİSMUS NEDİR?

            Vajinismus istemsiz kasılmalar nedeni ile cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi ya da yarım yamalak ağrılı ve acılı  şekilde gerçekleşmesidir. Vajinismusta vajinal girişe ilişkin fobik korku ve kaçınma vardır. Vajinal giriş denemeleri sırasında en çok belden aşağısı ve vajina ağzını çevreleyen kaslarda olmak üzere bütün vücutta kasılma,  vajinada ağrı acı duyma vardır Bilinç dışında bu kasılmalara eşlik eden inanılmaz bir korku vardır. Cinsel ilişki denemelerinde kadın korku ve panik içindedir. Aynı şekilde çoğu zaman jinekolojik muteneden de korkar.  Bir başaka analatımla vajinismus vajnaya bir şey girme, cinsel ilişkiye girme korkusudur.

            Vajinismusu olan kadınalar vajinaya bir şey girme düşüncesini bile zihin dillerinde canlandıramazlar. Bu sebeple vajninmusun çözüleleceğine pek inanamazlar. Hatta çoğu vajinismusun  hiç bir şekilde çözülmeyeceğine inanır. Vajinismus sorununda vajinada gercekte bir kapalılık yoktur. Vajina biliçaltında olan korkular nedeniyle oluşan kasılmalar sonucu kapanır. Vajinismusu olan kadınlar kendilerini yetersiz, eksik ve eşe karşı suçlu hisederler ve bu suçluluk duyguları altında ezilirler.  Vajinismus, kadında cinsel isteksizlik, erkek eşte sertleşme, cinsel isteksizlik ve evlilik sorunlarına neden olabilmektedir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ

Birincil ( Primer ) Vajinismus: İlk cinsel etkinliğin başlamasından beri vardır. Hiç bir zaman başarılı cinsel etkinlik gercekleşmemiştir.

İkincil (Sekonder) Vajinismus: Daha önce başarılı cinsel ekinlik  evresi yaşanmasına rağmen sonradan ortaya çıkmıştır. Toplumumuzda daha çok primer vajinismus görülür. Sekonder vajinismus nadir olarak cinsel travmalar ağır ruhsal örselenmeler, ağır jinekolojik ameliyatlar ve zor geçen kürtaj sonucunda ortaya çıkabilir.

VAJİNİSMUS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Cinsel ilişkiye girememe.
 • Cinsel ilişkinin hiç gercekleşmemesi ya da ağrılı acılı ve kısmen gerçekleşemesi.
 • Cinsel ilişkiden fobik  korku ve kaçınma.
 • İlişki denemeleri sırasında ağrı, acı hissetme.
 • Bacaklar, kalçalar ve vajina kaslarında kasılma ve vücutta gerginlik.
 • Jinekolojik muayeneden korkma.
 • Vajinaya parmak sokamama, tampon yerleştirememe.
 • Cinsel etkinlik denemelerinde yanma, batma ve gerginlik hissetme.
 • Bacakların kilitlenmesi, elleri ve dizleri ile eşi itme, kendini geri çekme, gibi kaçınma ve korunma davranışları gösterme.
 • İlşiki denemeleri sırasında titreme, nefesin daralması kesik kesik nefes alma.
 • Genital organlara bakma ve dokunmada güçlük çekme.
 • Zamanla çözülür düşüncesi ile sürekli bir erteleme ve kaçınma eğilimi içinde olma.

      Kendinizde vajinimus olup olmadığnı merak ediyorsanız vajinismus nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız kendinize yukarıdaki bu mini vajinismus testi uygulayarak vajinismus olup olamadığınızı analayabilirsiniz.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASILDIR?

      Vajinismus tedavisi içeriği,  aşamalı vajinisms ev ödevleri uygulamalarıdır.  Her cinsel terapi seansından sonra eşlerin birbirlerini destekleyerek cinselliğin güzel bir şey olduğu duygusu ile evde beraber yapmaları gereken uygulamalar vardır. Vajinismus tedavisinde bu uygulamalara vajinismus ev ödevleri ya da vajinismus egzersizleri denilir. Çift bir sonraki cinsel terapi seansında birbirlerine ve cinsel terapistlerine geri bildirimde bulunur. Bu geri bildirimler sayesinde cinsel iletişimleri artar ve cinsel yaşamlarını olumlu yönde etkiler.  Çift her seanstan sonra kendi ilerlemelerini görerek vajinismus sorunun çözüleceğine dair güvenleri gelişmeye başlar ve cinsel terapiye uyumları artar.

Vajinismus, zihinsel, duygusal ve davranışsal bileşenlerin bir araya gelip etkileşime girmesinden oluşan karmaşık olaylar bütünüdür. Vajinismus tedavisinde vajinismusun düşünsel duygusal ve eşler arası boyutu ele alınmadan  sadece mekanik davranışsal vajinismus egzersizlerinin uygulanması vajinismus sorunun çözümünde istenen sonucu vermez. Böyle bir durumda kasılmaların bir kısmı çözülse bile ağrı acı devam ederek rahat bir cinsel birleşmeye izin vermez. Yarım yamalak bir cinsel birleşme gecekleşse bile vajinismus ağrılı cinsel ilişki ve cinsel isteksizlik olarak şekil değiştirmiş bir şekilde devam eder.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE NELER YAPILIYOR?

      Vajinimus tedavisinde tercihen çift birlikte cinsel terapiye alınır. Birlikte katılım cinsel terapi sürecini kısaltır. Vajinismus tedavi başarısını en yüksek seviyeye çıkarır. Çifte rahat edebilecekleri ve sorunlarını rahatça anlatabilecekleri güvenli bir ortam yaratılır. Vajinismus terapisti çiftin yakınmalarını dinleyerek iyi bir cinsel öykü alır. Sorunlarının ne olduğu ve vajinismusun çözümü için nasıl bir yol izleneceği açıklalanır. Gereken cinsel bilgilendirme yapılır ve yapılandırılmış aşamalı vajinismus egzersizlerinin uygulanmasına geçilir. Vajinimus egzersizleri vakadan vakaya değişiklik göstermekle birlikte; cinsel bilgilendirme, bedeni ve cinsel organları tanıma bedensel farkındalık geliştirme, gevşeme ve rahatlamayı sağlama, aşk oyunları( duyumlara ve duygulara odaklanma), vajina kaslarındaki inatçı kasılmaları çözme, başarılı cinsel birliktelik oluşturma ve güzel sevişme sanatını öğrenme vajinismus sorunun çözümünde kullanılan en önemli cinsel terapi teknikleridir.

Cinsel Bilgilendirme (Psiko Eğitim)

      Vajinismus sorunun psiko dinamiği hakkında bilgilendirme yapılır. Kasılmaların nedeni ve nasıl çözüleceği hakkında bilgi verilir. Yanlış cinsel bilgiler üzerinde çalışılarak cinsellik algısı yeniden yapılandırılır. Kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı acı ve kanama olacağına dair yanlış cinsel bilgiler düzeltilir.

Bedeni Ve Cinsel Organları Tanıma Ve Bedensel Farkındalık Geliştirme

Vajinismus sorunun çözümünde cinsel organları keşfedip işlevlerini öğrenmek ve cinsel organlarla barışmak en önemli başlangıç noktasıdır. Ayna yardımı ile kendi cinsel organlarına bakmak, dokunmak bedenle barışmak kadının kaygısını azaltır. Bu egzersizlerin eş ile birlikte yapılması hiç kuşkusuz çok daha faydalıdır. Kişi kendi ve eşinin vücudunun ne kadar iyi bilir ve tanırsa  korkuları da o oranda azalır. Cinsel organları tanımak çift arasında cinsel uyumun gelişmesine olanak sağlar.

Gevşeme Ve Rahatlamayı Sağlama Egzersizleri

      Gevşeme ve rahatlama sağlama egzersizleri nefes kontrolü ve kasları gevşetme egzersizlerinden oluşur. Gevşeme teknikleri öncelikle cinsel terapi seanslarında cinsel terapist tarafından danışanlara öğretilir ve daha sonra düzenli olarak evde uygulama yapmaları istenir. Gevşeme ve rahatlama egzersizlerinin amacı kasılmaları önlemek kaygıyı kontrol altına almak ve kaygının fizyolojik semptomları ile baş etmeye hizmet eder.

Duyumlara Odaklanma Ve Cinsel Duyumları Geliştirme (Aşk Oyunları)

      Cinsel terapist aşk oyunları olarak isimlendirdiğimiz duyumlara ve duygulara odaklanma egzersizlerini evlerinde oynamak üzere vajinismus ev ödevleri olarak verir. Aşk oyunları ( duyumlara ve duygulara odaklanma ) vajinismus tedavisinde en temel cinsel terapi tekniklerinden biridir. Aşk oyunları eşler arasında duygusal yakınlık sağlama, cinsel iletişimi artırma  ve cinsel haz oluşturma amacına hizmet eder.

Vajina Kaslarındaki Kasılmaları  Çözme

      Kadın bedeni gevşetmeyi ve vajina kaslarındaki kasılmaları çözmeyi öğrendikten sonra uygun gevşeme ve rahatlama egzersizleri eşliğinde kendi parmaklarını ya da dilatörleri küçükten büyüğe doğru ilerleyerek kendi kontrolünde ve kendi hızında vajinasına yelleştirir. Vajina içindeki kasılmalar tamamen çözülene ve bu alıştırmayı tamamen rahat bir şekilde yapana kadar bu çalışmalara devam edilir.

Cinsel Birliktelik Sağlama Ve Güzel Sevişme Sanatını Öğrenme

      Vajina içindeki inatçı spazm tamamen söndükten sonra kadının kendi kontrolünde penis giriş oyunlarına geçilir. Penis giriş oyunları başarı ile tamamlandıktan sonra vajinal duyumları geliştirme, başarılı cinsel deneyimler oluşturma, cinsel uyarı ve cinsel haza odaklanma vb, güzel sevişme sanatını öğrenme çalışmaları yapılır.

      Vajinismus tedavisi bu şekilde  vajinismusun duygusal, düşünsel bilişsel ve kişiler arası boyutlarını da içine alan duyarlı ve aşamalı şekilde gerçekleştirilen cinsel terapi teknikleri ile vakaların tamamı başarılı bir şekilde çözülür. Bu şekilde yürütülen cinsel terapi ile vajinismus çözüldükten sonra bir daha tekrarlamaz. Bir kaç seansta yapılan acele vajinismus çözüm girişimlerinde olduğu gibi şekil değiştirerek ağrılı cinsel ilişkiye veya cinsel isteksizliğe dönüşmez. Çünkü kadın zihin beden bütünlüğünü sağlamış, bütün cinsel korkularından kurtulmuş ve çift cinselliklerinden haz almayı öğrenmiştir.

      Çift arasındaki güvenli bağ, vajinismusu yenme motivasyonları çift ile cinsel terapist arasında kurulan iyi ilişki vajinismusun çözüme kavuşmasında en önemli etkenlerdir. Vajinimus sorunu yaşayan kadının hiç çözülmeyeceğini düşündüğü vajinismusu kapının dışına koymak; çift için olduğu kadar  vajinismus terapisti için de son derece keyifli heyecanlı ve ödüllendiricidir.

Shu. Güldane Kavgacı
Aile Ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist