• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Erkek Eşleri Ne Tür Tepkiler Verir?

Vajinismus Erkek Eşleri Ne Tür Tepkiler Verir?

Vajinismus Erkek Eşleri Ne Tür Tepkiler Verir     Vajinismus erkek eşleri yaşadıkları ilk hayal kırıklığı ve şaşkınlığı biraz sindirdikten sonra kendilerine göre sorunla baş etmeye çalışırlar.

     Vajinismus eşlerinin en çok deneyimlediği ve tarif ettiği duygular sorgulama, reddedilme, şaşkınlık; bazen merhamet, bazen umutsuzluk, çoğunlukla sorgulama, sevilmediğini düşünme, yanlış yapma korkusu, uzaklaşma ve üzülme duygularıdır. Eşle cinsel yakınlaşmada kocada ister istemez tedirginlik ve heyecan hisseder, başarılı olup olmayacağını düşünür. Değişen seviyelerde kaygı yaşadığı için kocada diğer cinsel problemlere neden olabilir.

     Hele çiftin yaşadığı bu kısır döngüden eşlerin ailesi de haberdar olursa durum daha da karışır. Kızın veya erkeği erkeğin ailesi kızı suçlamaya başlayabilir. Her biri değişik bir yorum ve çözüm önerisi ile çiftin karşısına çıkar. Bu noktadan sora çift bir de ailelerle uğraşmak zorunda kalır. Yakın çevrenin beklentisi ve etkisi erkek eşte özgüven yitirilmesine sebep olabilir. Özellikle vajinismus (cinsel ilişkiye girememe)  uzun süre tedavi edilmeden kalmışsa kocada cinsellikten uzaklaşma, cinsel isteksizlik, eşlerine karşı cinsel soğukluk görülebilir.

     Azınlıktaki bir grup vajinismus kocası (bereket versin ki azınlık gruptur.) eşlerine suçlama, bağırma, aşağılama, zorlama, fiziksel şiddet, kapıyı bacayı çarpıp gitme, küsme, odayı ve yatağı ayırma, hatta zor kullanmaya temayül etme, eşi ailesine geri götürme gibi sert tepkiler verir. Zaten yapamadığı bir şey için bu tür yaklaşımın kişiye hiç bir faydasının olmadığı açıktır. Hatta bu kişiler eşlerini korkutarak duygusal ve fiziksel olarak iyice uzaklaşmalarına ve soğumalarına neden olarak cinsel problemin yanına bir de evlilik problemi eklemiş olurlar.

     Çoğunlukta olan bir grup vajinismus kocası ise başlarına gelen bu işe bir anlam bulmaya çalışır. Eşlerinin cinsel davranışa verdikleri tepkilerle kendi cinsel davranış tepkilerini karşılaştırırlar ve aradaki farka bir türlü anlam veremezler. Sorunun eşlerinin kafasındaki bir korkudan kaynaklandığını düşünürler. Zamanla eşleri kafasındaki bu korkuyu yenecek ve cinsel problem çözülecek diye düşünüp işlerine yönelirler. Bu noktada çok hassas ve kırılgan olan bu konuyu konuşamadıkları için duygusal olarak birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Ne yazık ki erkek eşin iyi niyetli, zorlamama ve zamana bırakma yaklaşımları da sorunun çözümüne olumlu yönde hiçbir katkıda bulunmaz. Sadece çiftin zaman kaybetmesine neden olur.

Shu Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman

Vajinismus Tedavisi Makalemiz İçin Tıklayın


Vajinismus ve Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz