• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus Hastasıyım Hamile Kalabilir Miyim? - Vajinismus ve Gebelik

 

 vajinismus hastaları ve gebelik (hamilelik)

       Vajinismus kadının eşi ile ilişkiye girmeyi istemesine rağmen istemsiz kasılmalar nedeni ile ilişkiyi gerçekleştirememesidir. Vajinismus sorununun çift üzerinde yaptığı en büyük etki cinsel ilişkiyi gerçekleştirememe ve çocuk sahibi olamama baskısıdır.

 

      Vajinismus sorunu yaşayan bazı çiftlerde vajinismus tedavisi aramada çocuk sahibi olma motivasyonu vajinismusu çözme motivasyonundan daha yüksektir. Hatta vajinismus sorunu yaşayan bazı çiftler, yakın akraba ve arkadaş çevresinin “ne zaman çocuğunuz olacak?” baskısından kurtulmak için ne pahasına olursa olsun aşılama ve tüp bebek yöntemlerine yönelir. Bazı vajinismuslu kadınlar da çocuk sahibi olduğunda vajinismusun kendiliğinden çözüleceğini düşünürler.

       Vajinismus sorunu yaşayan çiftler zaman ilerledikçe çocuk sahibi olma konusunda endişe duymaya başlarlar. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların en çok merak ettiği ve bize sorduğu “Vajinismusta hamile kalınır mı?” “Çocuk sahibi olmak istiyorum ancak cinsel ilişkiye giremiyorum.” “Vajinismus hamileliğe engel olur mu?” “Vajinismuslu kadınlar nasıl hamile kalır?” “Vajinismuslu çiftler çocuk sahibi olabilir mi?” “Vajinismus hastasıyım hamile kalma olasılığım var mı?” gibi sorulardır.

       Vajinismus cinsel birleşmeyi olanaksız kıldığından vajinismus sorunu çözülmeden çiftin doğal yollardan hamile kalma ihtimali oldukça zayıftır ancak imkansız değildir. “Evli bakireler” olarak da isimlendirilen vajinismuslu kadınlar da çok düşük bir ihtimalle gebe kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Vajinismuslu çiftler cinsel doyum için sürtünme yöntemini kullandığından sürtünme sırasında en hızlı hareket eden spermlerden biri vajina içine kayarak gebelik oluşabilir. Aynı şey penis başı kısmi olarak vajinaya girdiğinde de olabilir.

      Ancak çocuk sahibi olmak vajinismus hastalığını çözmez. Vajinismustan mustarip kadınların doğum korkuları da olduğundan normal doğum yapamazlar. Genellikle sezeryanla doğum yaparlar. Doğumdan sonra da tekrar vajinismusla yüzleşmek ve uğraşmak zorunda kalırlar. Bu durumda nasılsa bir çocuğumuz oldu diye vajinismus tedavisi arama sürecini uzatırlar. Hatta bazı çiftlerin yıllar sonra ikinci bir çocuk için vajinismus terapisine başvurduklarını gözlemlemekteyiz.

     Tüp bebek,  aşılama ya da sürtünme yöntemi ile hamile kalmak vajinismus sorununa bir çözüm getirmez. Bu yöntemlerle hamile kalmak çifti çocuk sahibi olma baskısından kurtarıp rahatlatsa bile vajinismus devam eder. Ve “nasılsa bir çocuğumuz var” düşüncesi ile tedavi sürecini uzatarak çiftin sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmasını engeller.

       Vajinismus cinsel terapisiyle karşılaştırıldığında tüp bebek yapma ve aşılama yöntemleri çok emek isteyen, çok zaman gerektiren pahalı ve zahmetli yöntemlerdir. Bu nedenlerle vajinismus sorunu yaşayan çiftler öncelikle bir cinsel terapiste başvurmalı ve sağlıklı bir cinsel yaşama kavuştuktan sonra doğal yollardan çocuk sahibi olma yoluna gitmelidir.

      Zaten tüp bebek ve aşılama yöntemleri tıbbi engellerin olduğu yani zorunlu koşullarda önerilen ve başvurulan tedavi yaklaşımlarıdır.

      Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar kendilerini eksik, yetersiz, değersiz ve eşe karşı suçlu hissederler. Çocuk sahibi olma konusunda endişe ve huzursuzluk duymaya, kendilerini baskı altında hissetmeye başlarlar. Bu baskı kendilerini hassas ve kırılgan bir duygu durumuna sokar. Bu nedenle çevrelerinde hamile bir kadın gördüklerinde ya da arkadaş veya aile çevrelerinde biri hamile kaldığında bu baskı daha da artar. “Çocuk yapmayı düşünmüyor musunuz?” sorusu karşısında nasırlarına basılmış gibi olurlar. Bu sorular onlara hayatlarında eksik olan bir şeyi hatırlatır. Bu sorular karşısında içten içe üzülürler hatta ağlarlar, bazen de inanılmaz bir kızgınlık duyarlar.

      Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı sorunlarını kabul edemedikleri, eğer gebe kalırlarsa doğumla vajinismusun kendi kendine çözüleceğini düşündükleri için; etrafın çocuk baskından kurtulmak için veya vajinismus hastalığının baskısı altında yollarını kaybettikleri için aşılama veya tüp bebek yoluyla hamile kalmayı bir çıkış yolu olarak görürler. Oysaki bu yöntemlerin hiçbiri vajinismus sorununu çözmez.

      Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerimize bu endişelerin doğal olduğunu hatırlatır ancak kaygıyla hareket etmemelerini öneririz. Çünkü vajinismus çözümsüz değildir ve vajinismus sorununu yaşayan herkese öncelikle sorunu kabul ederek ve sorumluluk alarak vajinismus tedavisi konusunda tecrübe sahibi uzman bir vajinismus terapistinden hiç çekinmeden profesyonel destek almalarını tavsiye ederiz.

Shu. Güldane KAVGACI
Cinsel Danışman & Aile ve Evlilik Danışmanı